SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12517016
nr 1251 7016
Bägare
silver. Uppsala, 1700-tal. Otydliga Stämplar. Höjd: 8,5 cm. Vikt: ca 56g.
måndag 29 april 2019
kl 19:42:48
29 apr
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver